Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
facebook
^DO GÓRY^

 • 1 Witamy na stronie
  Zespołu Szkół Nr 1 w Ełku
 • 2 Szkoła dla Ciebie !
  Szkoła z przyszłością
 • 3 Szkoła dla Ciebie !
  To Szkoła dla Ciebie
 • 4 "Nowoczesna edukacja - kompetentny pracownik"
  Realizujemy projekt
 • 5 Kierunki kształcenia :
  Turystyka, Drogownictwo, Geodezja, Budownictwo Ochrona Środowiska, Technologia Żywności, Architektura Krajobrazu, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, SZKOŁA DLA CIEBIE!

  
  
  

O SZKOLE

„Rowerem po Mazurach – śladami historii”

 

Realizację grantu zaczęliśmy od spotkania organizacyjnego na stadionie Zespołu Szkół nr 1 w Ełku , na którym ustaliliśmy wstępnie trasy wycieczek, omówiliśmy co każdy uczestnik powinien z sobą zabrać i jak powinien być prawidłowo przygotowany rower oraz przypomnieliśmy przepisy ruchu drogowego odnośnie rowerzystów. Po burzliwej dyskusji ustalone zostały trzy trasy wycieczek tak, że ich łączna długość po przejechaniu przekraczała spokojnie ponad 200 kilometrów.

Pierwsza wycieczka na którą pojechaliśmy przebiegała następującą trasą: Ełk - Ostrykół - Prostki – Długosze - Dąbrowskie - Żelazki - Wiśniowo Ełckie – Kałęczyny – Koziki -  Mrozy - Ełk (ok.   75 km).W Ostrymkole zwiedziliśmy kościół, który powstał w miejscu spalonej w 1656 roku przez Tatarów ewangelickiej świątyni. Dzisiejszy, barokowy wygląd pochodzi z czasów odbudowy kościoła, to jest z 1667 roku. Ta drewniana świątynia, obecnie rzymskokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego kryje w swojej konstrukcji wiele ciekawostek. Między innymi barokowy ołtarz główny z 1683 roku, barokowe organy z 1799 roku, ciekawy świecznik, ambonę z 1690 roku oraz XVIII-wiecznego anioła chrzcielnego.
Na kościele znajduje się tablica z napisami w języku niemieckim, upamiętniająca poległych mieszkańców w I wojnie światowej.
Na terenie posesji, rośnie znacznych rozmiarów dąb będący pomnikiem przyrody, którego wysokość szacuje się na około 30 metrów i pierśnicę 5 metrów. W Prostkach byliśmy przy grobach pomordowanych w czasie II wojny, a przy słupie granicznym z czasów zaborów było ognisko i pieczone kiełbaski.  W Wiśniowie Ełckim obejrzeliśmy kościół, który powstał około 1904 roku i był początkowo kościołem ewangelickim. Jest to budynek murowany z czerwonej cegły, posadowiony na fundamentach z kamienia ciosanego, kryty dachówką, z jedną wież ośmioboczną. Do kościoła prowadzą dwa wejścia boczne. Są dwa przedsionki boczne. Wejście zasadnicze do kościoła jest od strony prawej, tu na zewnątrz wisi tablica z porządkiem nabożeństw. Przedsionek drugi od strony północnej jest otwierany rzadziej, stąd prowadzi wejście na chór - na chórze organy.

Kolejna wycieczka jaką obyliśmy była wycieczka dookoła jeziora Selmant Wielki. W Makosiejach znaleźliśmy miejsce, z którego wypływa rzeka Małkiń. W okolicach Sypitek odwiedziliśmy cmentarz wojenny z okresu I wojny. W trakcie wycieczki uczestnicy samodzielnie posługiwali się mapą i na przemian prowadzili peleton. Zdarzało się, że droga się kończyła w gdzieś w lesie, albo wpadała do rzeki, mimo to panowała bardzo miła atmosfera i było dość zabawnie.

Trasa trzeciej wycieczki biegła dookoła jeziora Łaśmiady. W Stradunach  zwiedzaliśmy kościół pod wezwaniem św. Leonarda zbudowany w końcu XV wieku. Parafię Straduny utworzono w 1554 r. Świątynia spłonęła 21 września 1736 roku podczas wielkiego pożaru wsi. Odbudowano go wkrótce potem i wzbogacono wieżą kamienną. Na jej szczycie umieszczono blaszaną chorągiewkę z datą odbudowy – 1738. W Starych Juchach byliśmy przy głazie narzutowym, gdzie w czasach pogańskich składano ofiary. Następnie zwiedziliśmy kościół z XVI wieku, gdzie obejrzeliśmy ołtarz główny z renesansowym tryptykiem z 1574 r. oraz organy barokowe.

Ostatnia wycieczka już niestety z poza grantu biegła następującą trasą: Ełk – Szarejki – Bajtkowo (cmentarz wojenny, kościół neogotycki) – Rakowo -  Olszewo – Rożyńsk Wielki (kościół neoogtycki z XIX wieku) – Dybowo – Gorczyce – Miłusze – Lipińskie Małe – Ełk (około 90 km).

Mała ilość godzin przeznaczona na grant nie pozwoliła na bardziej ambitne przedsięwzięcia, powstały jednak nowe przyjaźnie i narodziła się chęć zawiązania koła rowerowego.

Organizatorzy:

Andrzej Koroś

Przemysław Kamiński

Program realizacji grantu edukacyjnego : „Rowerem po Mazurach – śladami historii”

 

1.        Zorganizowanie spotkania organizacyjnego na stadionie Zespołu Szkół nr 1 w Ełku. Omówienie na nim co każdy uczestnik powinien z sobą zabrać i jak powinien być prawidłowo przygotowany rower. Przypomnienie przepisów ruchu drogowego odnośnie rowerzystów. Ustalenie wspólnie z uczestnikami trasy wycieczek.

2.        Pierwasza wycieczka: Ełk- Ostrykół- Prostki- Długosze- Dąbrowskie- Wiśniowo Ełckie- Kałęczyny- Koziki-  Mrozy- Ełk (ok.   75 km – 10 godz.)

3.        Druga wycieczka: Ełk- Buczki- Sędki- Laski Wlk.- Makosieje- Sypitki- Laski Mł.- Giże- Koziki- Szeligi- Ełk ( ok. 68 km – 10 godz. )

4.        Trzecia wycieczka: Ełk- Oracze- Straduny- Piaski- Sajzy- Zawady Ełckie- Stare Juchy- Bałamutowo- Królowa Wola- Oracze- Ełk ( ok. 70 km – 10 godz. )

5.        Czwatra wycieczka (dla wytrwałych): Ełk – Szarejki – Bajtkowo (cmentarz wojenny, kościół neogotycki) – Rakowo -  Olszewo – Rożyńsk Wielki (kościół neoogtycki z XIX wieku) – Dybowo – Gorczyce – Miłusze – Lipińskie Małe – Ełk (około 90 km – 11 godz.).

6.        Zamieszczenie artykułu na łamach prasy lokalnej

7.        Napisanie sprawozdania z realizacji grantu

8.        Zamieszczenie niektórych materiałów na stronie internetowej

MENU GŁÓWNE

WIDGET-RADIO5

Mała Sala Gimnastyczna
Stadion z imieniem !
Widok Hol 1 piętro

 Zobacz Widok ulicy - Street View (kliknij)

 

Zespół Szkół Nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku | 2013